Рукола – однорічник сімейства хрестоцвіті, була відома ще в стародавньому Римі, користувалася величезною популярністю та прикрашала собою страви на бенкетах та урочистих прийомах. Зараз рукола є невід’ємною частиною середземноморської кухні поряд з базиліком та томатами. Як правило, її вживають у свіжому вигляді, додають до салатів, прикрашають нею страви та використовують для приготування закусок. У цій статті спробуємо розібратися, у чому її користь та шкода. Для кого вона корисніша читайте в тій статті https://cbo.org.ua/rukola-korist-i-shkoda-dlya-zdorovya-dlya-zhinok-i-cholovikiv-maslo-rukoli-listya/.
Рукола у дикому вигляді зростає у північній частині Африки, Європі, Індії та Азії. Культивують руколу практично повсюдно. Цю невибагливу рослину вирощують із насіння, найчастіше садять навіть у горщики на підвіконнях. Ну, а світовим лідером із промислового виробництва руколи по праву вважається Італія.
Різьблене листя руколи подобається не всім через яскравий специфічний аромат і смак. Молоде листя має горіховий смак, а зріле приємною щавлевою кислинкою, терпким післясмаком і вираженою гіркуватістю.
За традицією знайомство з продуктом почнемо з його калорійності. Калорійність руколи становить 25 ккал на 100 г продукту.
Як і всі листові салати, рукола має низьку калорійність, багатий перелік вітамінів та мінералів та містить клітковину. Ви можете додавати її до будь-яких страв, без побоювань за свою фігуру.
Користь руколи
Для того, щоб повною мірою оцінити користь руколи, звернемо увагу на її хімічний склад. До складу руколи входять такі вітаміни, як: бета-каротин (вітамін А), вітаміни групи В, вітамін Е, вітамін С, вітамін К. Цікаво, що 100 г рослини містять добову норму вітаміну К. Ще у складі руколи містяться багато корисних для організму людини речовини, такі як: магній, цинк, селен, мідь та марганець, залізо, фосфор та натрій.
Користь руколи для організму людини незаперечна. Регулярне вживання руколи чудово стимулює роботу шлунково-кишкового тракту та підвищує імунітет. Вітамінно-мінеральний склад руколи сприяє поліпшенню обміну речовин, діє зміцнюючими на стінки кровоносних судин, значно знижує сольові відкладення, рівень шкідливого холестерину, підвищує гемоглобін, помітно зміцнює нервову систему, тим самим підвищує рівень протистояння стресам.
Також, корисні властивості руколи використовуються організмом людини, як тонізуючий, антибактеріальний, антиокислювальний, сечогінний засіб. Надзвичайно корисна рукола хворим на цукровий діабет. Люди, які страждають на ожиріння, повинні обов’язково включати в раціон харчування руколу.
Можлива шкода руколи
У руколи стільки корисних властивостей і здається, що її можна вживати всім і в необмежених кількостях. Але насправді це зовсім так. І що для однієї людини є ліками, в іншої може спричинити негативну реакцію організму. Насамперед, руккола, як і будь-яка рослина багата на фітонциди, може викликати найсильнішу алергію. Тому, якщо ви раніше ніколи не пробували руколу, вводити її у свій раціон потрібно з обережністю. Також рукола у великих кількостях не показана при таких захворюваннях як коліт, захворювання нирок та печінки, схильність до утворення каменів. Дієтологи рекомендують з обережністю вживати руколу вагітним і мамам, що годують.