Ліани – непогані помічники садівника, коли потрібно приховати щось непривабливе або створити оригінальні форми. Швидкорослі ліани обплітають відведений їм місце і перетворюють його. Існують однорічні та багаторічні красуні. Трохи про ліани розповідають наші друзі у своїх публікаціях за цією адресою https://barra.com.ua.
Не забудьте натиснути на кнопку улюбленої соцмережі, щоб зберегти цю статтю на своїй сторінці!
Калістегія
Ця – одна з найбільш неоднозначних: її люблять за красу і невибагливість, а лають за агресивність і неприборкану вдачу. Найбільш популярні сорти калистегии – махрові, але і прості форми дуже привабливі. Пагони досягають довжини від 2 до 4 м. Всю зелену масу рослина нарощує у поточний рік, а взимку наземна частина відмирає. Любить сонячні ділянки, росте в будь землі.
Красуня росте без укриття в Середній смузі. В умовах Сибіру може зимувати без укриття, але в окремі роки навесні не сходить, а потім з’являється на наступний рік (тому якщо зими суворі, рекомендується укриття з опалого листя).
Якщо не обмежувати її зростання, калістегія здатна швидко розростатися, пускаючи тоненькі корінці далеко від місця посадки. Зацвітає в червні і цвіте до заморозків. Квіти трохи схожі на троянду, багато хто навіть порівнюють калистегию з плетистої трояндою, настільки вона красива. Єдине, що потрібно не забувати, це зрізати отцветающие бутони: так і цвітіння стимулюється, і вигляд охайний підтримується.
Калістегія здатна вижити практично без догляду, але повною мірою її краса розкриється, якщо ліану регулярно поливати і проводити підживлення комплексними добривами для квітучих хоча б 1 раз на місяць. Тоді цвітіння буде воістину розкішним. Розмножується калістегія насінням та поділом коренів.
Іпомея пурпурова
Іпомея світлолюбна, по своїй невибагливості порівнянна з калистегией, але це рослина – однолітка. Достатньо один раз посіяти ипомею, і вона буде самосеяться, та так, що по весні доведеться старанно видаляти непотрібні сходи, яких буде чимало. Якщо не бажаєте таких клопотів, ліану краще восени прибирати з ділянки разом з насінням (за літо зібрати насіння буде зовсім не складно, їх рослина виробляє у великій кількості).
Доглядати за іпомеєю гранично просто: забезпечте їй поливи хоча б 1-2 рази на тиждень, і рослина швидко оплете відведений їй паркан. Цвітіння дуже рясне, починається в кінці травня-червні, і триває все літо і початок осені, до заморозків.
З іпомеєю гранично просто задекорувати старий паркан, створити квітучий куточок в зоні відпочинку, прикрасити альтанку. Тільки майте на увазі, що якщо ліану не прибрати восени до того, як пагони висохнуть, прибрати їх буде потім дуже складно: вони стають напівздерев’янілими, а при спробі потягнути – ламаються і залишаються шматочками міцно утримуватися на опорі. Дуже негарно буде, особливо якщо ліана вилася по сітці рабиця.
Кампсис
Кампсис ну дуже красива багаторічна листопадна ліана! Цвіте весь теплий сезон до заморозків, швидко розростається, може вкорінюватися при сприятливих умовах, якщо пагони стосуються землі. І ось з цим пов’язано багато неприємних моментів: на півдні, де зими м’які, кампсис вважають незнищенним бур’яном. Рослина може навіть зруйнувати корінням саманний будинок, якщо посадити поруч кампсис.
У Середній смузі кампсис не проявляє себе так агресивно, тому можна вирощувати ліану при зими з морозами до -20 – -28°С (є сорти з морозостійкість до -35°С). При цьому рослина не вимагає укриття, досить швидко нарощує довжину пагонів, які можуть досягати 3-10 м. При холодних зимах кампсис обрізати категорично не можна, інакше рослина не буде цвісти. Молоді саджанці можна пригинати до землі і вкривати нетканим матеріалом, зверху снігом. Пізніше пагони дерев’яніють, і в укритті не потребують.
Найчастіше кампсис не потребує навіть в поливах, обходячись природними опадами. Але в особливо спекотні дні при сухій погоді краще проводити поливи, щоб рослина зберігало свою декоративність. Розмножують кампсис насінням, живцями, відводками.
Плющ звичайний
Рослина, яка просто не знає меж у своїй невибагливості. Виживає і в сиру дощову погоду, і в спекотну спекотне літо. Його пагони можуть досягати довжини до 30 м. У плюща дуже красиві темно-зелене листя з глянцевим блиском, виведені вариегатные сорту і сорти з контрастним жилкуванням.
Така ліана широко використовується у вертикальному озелененні і здатна обплести навіть будівля в кілька поверхів. Може використовуватися і в якості почвопокровника, для створення живоплотів, скульптурних композицій в саду. Любить півтінь, і захищені від вітру місця.
Морозостійкість середня, витримує морози до -23°С. Плющ звичайний – отруйна рослина, не можна вживати будь-які частини рослини, тому там, де ростуть маленькі діти, його краще не садити.
Цвітіння у плюща непоказна, а ось дозрівають до осені темно-сині ягоди дуже декоративні.